PaedDr. Zdeněk Šarapatka, Ph.D.

se narodil 22. července 1958. Je český publicista, politický komentátor a do září 2021 byl členem Rady České televize.

Původní profesí typograf vystudoval speciální pedagogiku a sociální patologii na Univerzitě Karlově v Praze. V oboru působil mimo jiné jako středoškolský učitel psychologie a od roku 1990 jako ředitel Středního odborného učiliště polygrafického v Praze. 

Poté pracoval jako odborný poradce předsedy vlády pro školství, vědu a výzkum na Úřadu vlády ČR, vládní rada a vrchní ředitel Sekce předsedy vlády. Řadu let pak pracoval jako moderátor politických debat a profilových pořadů v soukromých televizích a v rádiu. V letech 2015 až 2021 byl členem Rady České televize. Vystupoval proti snahám politiků hnutí ANO, SPD, Hradu a ruské propagandy  manipulovat veřejnoprávním zpravodajstvím ČT a jejich pokusům Českou televizi politicky ovládnout. 

Za dehonestující a lživé výroky žaloval Zdeněk Šarapatka prezidenta republiky. Po pěti letech soudních sporů dosáhl letos v květnu verdiktu. jímž soud nařizuje Miloši Zemanovi písemnou omluvu. Ve snaze o promlčení případu se prezident proti rozsudku znovu odvolal a  soudní spor pokračuje.

Zdeněk Šarapatka není evidován ve stranických záznamech Národního archívu ČR. Je držitelem negativního lustračního osvědčení a není evidován v záznamech Archívu bezpečnostních složek